foto1
foto1
foto1
foto1
foto1


Kolejna cysterna na wodę wyremontowana z polskich pieniędzy na terenach palestyńskich została zniszczona przez izraelskie wojsko. Jak dowiedział się reporter Polskiego Radia, izraelscy żołnierze zdemolowali urządzenie w miejscowości Zanuta niedaleko Hebronu.

Podobny przypadek w lutym tego roku wywołał dyplomatyczną burzę, a izraelski ambasador był wzywany na rozmowę do polskiego MSZ. Cysterna została wyremontowana przez Polską Akcję Humanitarną z pieniędzy z polskiego budżetu. Izraelscy żołnierze zniszczyli konstrukcję, nie podając mieszkającym tam Palestyńczykom powodu.Jak dowiedziało się Polskie Radio, doszło do tego pod koniec sierpnia. - Wojsko przyjechało rano i dokonało wyburzenia. Było to dość drastyczne, wyglądało nieprzyjemnie i przestraszyło mieszkańców wioski - relacjonuje szefowa misji PAH we wschodniej Jerozolimie Marta Kaszubska.

Kiedy izraelskie wojsko zniszczyło pierwszą "polską” cysternę, wiceminister spraw zagranicznych Jerzy Pomianowski wezwał na rozmowę ambasadora Izraela w Polsce. Teraz minister Pomianowski zapowiada, że sprawa zostanie dokładnie zbadana.

- Prosiliśmy stronę izraelską o sprawdzenie. Jeśli okaże się, że jest to celowe działanie, to będziemy mocno reagować - powiedział minister w rozmowie z Polskim Radiem. Obie cysterny znajdują się w tzw. strefie C na terenach palestyńskich, ale pod kontrolą izraelskiego wojska.

W podobnych przypadkach armia twierdzi, że wyburzane obiekty są budowane bez pozwolenia. Polska Akcja Humanitarna twierdzi, że cysterna nie była budowana, ale remontowana i że po ostatnim incydencie, wszystkie cysterny zostały wyraźnie oznaczone informacją, że za remont zapłacił polski podatnik.

Ambasada Izraela w Warszawie odmówiła szczegółowego komentarza w tej sprawie. W przesłanym Polskiemu Radiu krótkim oświadczeniu napisano, że w sierpniu nie doszło do wyburzenia jakiejkolwiek cysterny wybudowanej przez organizacje z Polski.

Równocześnie przedstawiciele ambasady napisali, iż mają nadzieję, że organizacje pomocowe "powstrzymają się przed podejmowaniem nielegalnych prac budowlanych”.

Komentarze obsługiwane przez CComment

Panowie, mamy u nas przykrzejsze zagadnienie od zagadnienia rzymskiego: jest nim Żyd. W którym tylko kraju osiedlili się Żydzi, zniżyli jego poziom moralny, zburzyli jego standard kupiecki, szydzili z jego religii i podkopywali ją. Stworzyli państwo w państwie. Przez ponad 1700 lat uskarżali się na swój nieszczęsny los, mianowicie na to, że zostali wygnani ze swej ziemi, ale, proszę panów, gdyby cywilizowany świat oddał im dzisiaj z powrotem Palestynę, to natychmiast znaleźliby powód, żeby tam nie powrócić. Dlaczego? Ponieważ są wampirami, żyją z innych wampirów. Nie potrafią sami siebie utrzymać: muszą żyć z chrześcijan lub z innych narodów, którzy nie przynależą do ich rasy. Jeśli nie oddalą się oni z naszego kraju mocą naszej konstytucji, stanie się pewne, że w przeciągu mniej aniżeli 200 lat, przybędą do nas w takiej masie, że będą na czele dominowali i kraj pochłoną. Zmienią formę rządzenia, za którą my, Amerykanie, przelewali