foto1
foto1
foto1
foto1
foto1


Niedawno udałam się na stary cmentarz w Olkuszu, gdzie znajduje się grób Francesco Nullo. Człowieka bardzo zasłużonego. Przypomnijmy w skrócie jego biografię -  Francesco Nullo ur. 1 marca 1826 w Bergamo, zm. 5 maja 1863 w Krzykawce – pułkownik, dowódca ochotników włoskich, tzw. garibaldczyków, uczestniczących w powstaniu styczniowym 1863. W kwietniu 1863 przybył z Włoch do Krakowa. Mianowany został przez Rząd Narodowy generałem. 3 maja na czele Legii Włosko-Francuskiej przekroczył granicę Królestwa Polskiego pod Krzeszowicami.

Pierwsze starcie było pomyślne dla Nulla, pokonał oddziały rosyjskie pod Podłężem. Zginął w bitwie pod Krzykawką 5 maja 1863. Został pochowany na cmentarzu w Olkuszu. W 1908 roku na jego grobie postawiono w konspiracji pomnik z inicjatywy m.in. dr. Jaworskiego, dr. Stefana Buchowieckiego, Antoniego Minkiewicza, Jana Jarno, Antoniego Okrajni. Ma on kształt złamanego pnia drzewa, osadzonego na skale, na której znajduje się tablica pamiątkowa umieszczona w 1926 r. . Pomnik został umieszczony w czasie jednej nocy w tajemnicy przed Rosjanami.  W Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie znajduje się jego 6-strzałowy rewolwer produkcji szwajcarskiej. Z lewej strony lufy jest wygrawerowany napis: Patrioti Svizzeri al ten ente Col onel lo Nullo [Patrioci Szwajcarscy podpułkownikowi Nullo].

Adrianna Smółka

Komentarze obsługiwane przez CComment

Żydzi są bardzo samolubni. Nie obchodzi ich ilu Estończyków, Łotyszy, Polaków, Jugosłowian czy Greków zostało zamordowanych lub wysiedlonych, liczą się tylko Żydzi których należy szczególnie traktować. Dajcie im fizyczną, finansową lub polityczną siłę a natychmiast zapominają jak ich traktowano i postępują w podobny sposób wobec innych.
Harry Truman prezydent USARoman Dmowski

Jeden z ojców odzyskanej niepodległości Polski. Założyciel Komitetu Narodowego Polski.

Czytaj więcej

Jędrzej Giertych

Ideolog Obozu Narodowego, dyplomata i dziennikarz. Bliski współpracownik R. Dmowskiego, autor wielu książek i rozpraw historycznych.

Czytaj więcej

Adam Doboszyński

Polityk, pisarz i intelektualista, związany z obozem narodowym. Działacz Obozu Wielkiej Polski.

Czytaj więcej

Deklaracja Ideowa

OWP jest organizacją świadomych sił narodu, mających za zadanie uczynić go zdolnym do silnego ujęcia w swe ręce spraw swoich.

Czytaj więcej