foto1
foto1
foto1
foto1
foto1


Konrad Prószyński pseudonimu ,,Kazimierz Promyk”, „Pisarz Gazety Świątecznej”, to pisarz, wydawca, a także działacz oświatowy i narodowy z przełomu XIX i XX wieku. Urodził się w Mińsku 19 lutego 1851 roku w ubogiej szlacheckiej rodzinie. Jako młody człowiek został wraz z rodzicami i rodzeństwem zesłany do Tomska na Syberii, w wyniku oskarżenia ojca Konrada o działalność patriotyczną polegającą np. na umieszczaniu symboli Polski i Litwy na wykonywanych przez niego fotografiach rodzinnych. Na zesłaniu poznał Stanisława Witkiewicza z którym uciekł z Syberii w wieku 17 lat i powrócił do kraju oraz po kilkuletnich staraniach w 1873 roku, uzyskał zwolnienie z zsyłki dla rodzeństwa i rodziców.

W 1875 roku założył tajne stowarzyszenie o nazwie ,,Towarzystwo Oświaty Narodowej” w skrócie TON, które miało na celu szerzeniu oświaty wśród narodu; jest autorem m.in. pierwszego nowoczesnego elementarza wydanego w 1875 roku oraz wydanej w 1879 roku ,,Obrazkowej nauki czytania i pisania”. Od 1881 wydawał chłopski tygodnik ,,Gazeta Świąteczna”. Był zwolennikiem narodowego solidaryzmu oraz pracy organicznej, czyli pracy u podstaw. W 1878 roku założył w Warszawie Księgarnię Krajową, zajmującą się rozgłosem literatury popularnonaukowej i popularnej. Był członkiem Ligi Narodowej, której założycielem był Roman Dmowski. Dwukrotnie żonaty. Po pierwszej żonie Cecylii z domu Puciata owdowiał w 1884 roku, a jego drugą żoną była Wanda z Korzonów. Miał łącznie jedenaścioro dzieci. Zmarł 8 lipca 1908 roku w Warszawie. Pochowany na Powązkach w Warszawie.

Szymon Waszak

 

Komentarze obsługiwane przez CComment

Człowiek jest w stanie szoku kiedy uświadomi sobie z jak potwornym, trudnym do uwierzenia, spiskiem ma do czynienia.
J.Edgar Hoover b. szef FBIRoman Dmowski

Jeden z ojców odzyskanej niepodległości Polski. Założyciel Komitetu Narodowego Polski.

Czytaj więcej

Jędrzej Giertych

Ideolog Obozu Narodowego, dyplomata i dziennikarz. Bliski współpracownik R. Dmowskiego, autor wielu książek i rozpraw historycznych.

Czytaj więcej

Adam Doboszyński

Polityk, pisarz i intelektualista, związany z obozem narodowym. Działacz Obozu Wielkiej Polski.

Czytaj więcej

Deklaracja Ideowa

OWP jest organizacją świadomych sił narodu, mających za zadanie uczynić go zdolnym do silnego ujęcia w swe ręce spraw swoich.

Czytaj więcej