foto1
foto1
foto1
foto1
foto1


Naszedł dzień w którym przyszło nam pożegnać naszego Seniora, człowieka bezkompromisowego od którego mogliśmy nauczyć się życiowej konsekwencji i ideowości. Przemysław Górny, weteran Obozu Narodowego zmarł 25 stycznia 2022 r. w wieku 90-ciu lat w swoim mieszkaniu na warszawskim Gocławiu. Tam też, przez wiele lat mieściła się siedziba Obozu Wielkiej Polski.

Stan Przemysława pogarszał się od około półtora roku. P. Górny przez całe życie był narodowym demokratą i antykomunistą, prześladowanym i szykanowanym w całym okresie PRL. W 50-tą rocznicę utworzenia przez niego Związku Młodych Demokratów został uhonorowany Krzyżem Komadorskim Oderu Odrodzenia Polski 3 maja 2006 r. Był również założycielem tajnej Ligi Narodowo-Demokratycznej, która była pierwszą organizacją endecką, która powstała w powojennej Polsce. Wieloletni działacz Stronnictwa Narodowego, twórca młodzieżowego Korpusu Ochrony Środowiska i członek honorowy Obozu Wielkiej Polski. W związku z jego niezłomną postawą, którą prezentował przez całe swoje życie, doczekał się pogrzebu o randze państwowej.

Msza św. żałobna odbyła się 9 lutego 2022r. o godz. 14.00 w Kościele p.w. św. Ignacego Loyoli na warszawskich Bielanach. Oprócz rodziny, przyjaciół i sąsiadów (m.in. miejscowej radnej i grupy Korpusu Ochrony Środowiska) nie zabrakło działaczy z szeroko pojętego Obozu Narodowego. Oprócz redakcji „Myśli Polskiej” (Maciej Motas, Jerzy Zieliński) i „Mediów Narodowych” był również kol. Piotr Chróściel (redaktor „Wolnej Polski”), który prezentował pamiątkę jaką Przemysław Górny otrzymał od delegacji OWP w rocznicę śmierci Romana Dmowskiego. Nie zabrakło również kol. Jacka Krzystka, który wraz z Przemysławem i działaczami OWP protestował 26 czerwca 2009 r. pod Żydowskim Instytutem Historycznym w Warszawie, przeciwko kłamstwom historycznym rozpowszechnianym przez tą dotowaną z pieniędzy publicznych instytucje. Obóz Wielkiej Polski reprezentował kol. Dawid Berezicki, założyciel i były prezes Organizacji a aktualnie przewodniczący Komisji Rewizyjnej OWP. W imieniu Organizacji złożony został wieniec.

Na środku kościoła znajdowały się zdjęcia i trumna z ciałem zmarłego pod którą składane były wieńce i wiązanki. Po prawej stronie znajdowały się trzy bardzo duże wieńce złożone w imieniu Brata (Rolanda Górnego), premiera RP oraz Urzędu ds. Kombatantów. Uroczystość była rejestrowana z kilku kamer a na zewnątrz stacjonowali żołnierze Wojska Polskiego, szykujący się do asysty. Kapłan w kazaniu pogrzebowym dużo mówił o zasługach zmarłego i jego pełnym wyrzeczeń długim i ciekawym życiu. Tuż po mszy św. trumna ze zwłokami Przemysława została wyniesiona z kościoła i zdeponowana w karawanie. Pierwszy ruszył krzyż a za nim oddział Wojska Polskiego wraz z orkiestrą, następnie kapłan i karawan z trumną. Za autem podążał tłum wiernych. Kondukt pogrzebowy dotarł do czarnego namiotu położonego na Cmentarzu Północnym (lokalizacja W-IX-8-8-11) gdzie odbyły się obrzędy pogrzebowe a następnie zwłoki zostały złożone do grobu. Przy akompaniamentach orkiestry wojskowej, potrójnej salwie oddziału WP, otoczony przez najwierniejszych przyjaciół Przemysław spoczął w Pokoju.

Biuro Prasowe OWP

Komentarze obsługiwane przez CComment

Większość Żydów nie lubi tego przyznać, że naszym bogiem jest Lucyfer i że jesteśmy jego wybranym narodem. Lucyfer jest ciągle żywy.
Harold Wallace Rosenthal administracyjny asystent senatora Jacob`a Javitz`a - 1967. Fragment wywiadu z 1976 opunlikowanego przez C.H.Weismana w 1992Roman Dmowski

Jeden z ojców odzyskanej niepodległości Polski. Założyciel Komitetu Narodowego Polski.

Czytaj więcej

Jędrzej Giertych

Ideolog Obozu Narodowego, dyplomata i dziennikarz. Bliski współpracownik R. Dmowskiego, autor wielu książek i rozpraw historycznych.

Czytaj więcej

Adam Doboszyński

Polityk, pisarz i intelektualista, związany z obozem narodowym. Działacz Obozu Wielkiej Polski.

Czytaj więcej

Deklaracja Ideowa

OWP jest organizacją świadomych sił narodu, mających za zadanie uczynić go zdolnym do silnego ujęcia w swe ręce spraw swoich.

Czytaj więcej