foto1
foto1
foto1
foto1
foto1


Członkowie Obozu Wielkiej Polski będąc w Warszawie nawiedzili grób śp. Przemysława Górnego – seniora obozu narodowego; członka honorowego Obozu Wielkiej Polski. Po modlitwie za duszę zmarłego, naszego serdecznego Kolegi ideowego i mentora, zapalono znicze oraz złożono biało-czerwone kwiaty.

 

Fragmenty przedruku „Wspomnienie o Przemysławie Górnym”. Pełna wersja w najnowszym numerze Awangardy.

 

Emanowała od niego niczym nie zachwiana wiara i słuszność obranej drogi. A co istotne – nie wybór drogi życiowej jako czegoś całkiem osobistego, ale zawsze traktował to jako wybór w podporządkowaniu do Ojczyzny. Przez pryzmat Polski podchodził do wszystkiego. Na swoim przykładzie pokazywał nam wartości jakże dzisiaj odległe, nawet dla nas. Ze swym ideologicznym wrogiem Jackiem Kuroniem, z którym stali po przeciwnych barykadach, potrafił, i z wzajemnością, zachować szacunek i umiejętność rzeczowej rozmowy, a wręcz ludzkiego podejścia. Wpajał nam, iż w idei narodowej wszyscy jesteśmy per Kolego. Nie istotny jest wiek. My, niektórzy ledwo dwudziestolatkowie, zwracaliśmy się do seniora obozu narodowego – per Kolego. Inaczej nas poprawiał. Ale to właśnie buduje jedność w narodowej demokracji. Wszyscy podążający kierowani tą ideą są Kolegami, współbraćmi w walce o Wielką Polskę, na dobre i na złe. To właśnie 'kolega' ideowy zawsze jest nam bliższy niż jakiś „pan”. Przemek miał rewelacyjną pamięć i czar. Dzisiaj to nazywane jest charyzmą. Każdy z kim się stykał, miał przeczucie obcowania z prawdziwym bezkompromisowym endekiem z tzw. starej szkoły obycia, z kindersztubą.

Maciej Wydrych

Komentarze obsługiwane przez CComment

Żydzi są bardzo samolubni. Nie obchodzi ich ilu Estończyków, Łotyszy, Polaków, Jugosłowian czy Greków zostało zamordowanych lub wysiedlonych, liczą się tylko Żydzi których należy szczególnie traktować. Dajcie im fizyczną, finansową lub polityczną siłę a natychmiast zapominają jak ich traktowano i postępują w podobny sposób wobec innych.
Harry Truman prezydent USARoman Dmowski

Jeden z ojców odzyskanej niepodległości Polski. Założyciel Komitetu Narodowego Polski.

Czytaj więcej

Jędrzej Giertych

Ideolog Obozu Narodowego, dyplomata i dziennikarz. Bliski współpracownik R. Dmowskiego, autor wielu książek i rozpraw historycznych.

Czytaj więcej

Adam Doboszyński

Polityk, pisarz i intelektualista, związany z obozem narodowym. Działacz Obozu Wielkiej Polski.

Czytaj więcej

Deklaracja Ideowa

OWP jest organizacją świadomych sił narodu, mających za zadanie uczynić go zdolnym do silnego ujęcia w swe ręce spraw swoich.

Czytaj więcej