foto1
foto1
foto1
foto1
foto1


Jego Ekscelencja

Ambasador Islamskiej Republiki Iranu

Masoud Edrisi Kermanshahi

Z wielkim ubolewaniem przyjmujemy decyzję polskiego rządu o zorganizowaniu razem ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki Północnej konferencji międzynarodowej na temat Bliskiego Wschodu. Zdajemy sobie sprawę, iż jednym z tematów konferencji będzie rola Islamskiej Republiki Iranu w regionie przedstawiana jako destabilizacyjna i zagrażająca pokojowi. Nie ulega wątpliwości, iż prawdziwym organizatorem konferencji są USA oraz Izrael. Jest to pogwałcenie wszelkich zasad dyplomacji, aby na konferencji międzynarodowej nie tylko w tak kłamliwy sposób przedstawiać rolę danego państwa, lecz przede wszystkim nie zapraszając samego zainteresowanego. Odebranie możliwości przedstawienia swych racji, swych motywów, sprostowanie krzywdzących zarzutów nie może mieć prawa bytu w dyplomacji, której podstawą jest dialog oraz wzajemne poszanowanie.

W imieniu własnym oraz tej części naszego narodu, która odrzuca taki sposób uprawiania polityki oraz dyplomacji pragniemy zapewnić, iż nie godzimy się na to oraz ubolewamy z tego powodu.

 

Komentarz do listu

 

„Istnieją dwa sposoby rozstrzygania sporów: jeden przy pomocy argumentów, drugi przy użyciu siły; a ponieważ pierwszy z nich jest właściwy człowiekowi, a drugi dzikim zwierzętom, należy uciec się do drugiego sposobu tylko wówczas, gdy nie możemy użyć pierwszego” - Cyceron, rzymski prawnik i filozof.

Dyplomacja jest formą kontaktów między państwami. Ściśle określoną przez konwencje kodyfikujące normy prawa dyplomatycznego. Podstawą jest dialog, rozmowa przedstawicieli państw w tematach ich tyczących. Także rozstrzygania sporów, jak opisał to cytowany Cyceron, ponad dwa tysiące lat temu. Dzisiaj, rząd polski dopuścił się pogwałcenia wszelkich norm dyplomacji przestrzeganych od tysięcy lat, samej istoty dyplomacji – dialogu.

Minister Spraw Zagranicznych Jacek Czaputowicz oznajmił, iż w planowanej międzynarodowej konferencji na temat Bliskiego Wschodu, której głównym tematem ma być kwestia irańska, Iran nie zostanie zaproszony. Jakiż jest sens dyplomatyczny rozwiązywania sporów międzynarodowych, bez samego zainteresowanego, czy wręcz „oskarżonego”? Każdy sąd, każde postępowanie dopuszcza do głosu zawsze obie strony. Pokrzywdzonego oraz sprawcę. Dopiero po wysłuchaniu racji każdej ze stron, zapoznania się z powodami jakimi się kierowali, ich motywami, można wyciągać wnioski.

Minister SZ Jacek Czaputowicz chyba nieopatrznie wyjawił, iż nie zapraszanie Iranu na konferencję nt Bliskiego Wschodu to wymóg USA, którzy są pomysłodawcą i organizatorem tej szopki.

Skandaliczne słowa pełne cynizmu i perfidii wypowiedziała ambasador Izraela w Polsce Anna Azari - „Izrael uważa, że lepiej rozmawiać, niż walczyć. Czyli konferencja nam się podoba” - rozmawiać... nie zapraszając Iranu, który będzie głównym tematem konferencji. Typowe podejście Izraela do dialogu – narzucanie swej tyranii wszystkim, nawet już nie udając, że rozmawia się z drugą stroną. To nie dialog, to monolog dyktatorskiego reżimu. Nie miejmy złudzeń. Oficjalnym inicjatorem konferencji są Stany Zjednoczone, działając w interesie Izraela, do którego USA rok w rok pompuje ponad 3 miliardy $ rocznie (!) W jakim celu? Czy Izrael jest zaliczany do państw ubogich? Czy może, aby pewnego dnia zrealizować syjonistyczny plan budowy Wielkiego Izraela, od Nilu aż po Tygrys i Eufrat, podbijając ziemie Jordanii, Libanu, Iraku, Kuwejtu i Syrii, która już jest niemal dzień w dzień atakowana, bez wypowiedzenia wojny, z pogwałceniem prawa międzynarodowego oraz bez żadnych konsekwencji ze strony społeczności międzynarodowej.

Polski rząd w swej murzyńskości, niczym lokaj wykonuje wszystkie polecenia swych mocodawców będąc chłopcem do bicia. A nie tak dawno Polska tłumaczyła się z tajnych więzień CIA w naszym kraju. Nie USA, nie CIA, tylko Polska ponosiła tego konsekwencje. Teraz perfidia USA oraz Izraela wpycha Polskę na „gospodarza” konferencji, gdzie z pewnością Iran zostanie pomówiony o destabilizowanie regionu bez możliwości obrony samego zainteresowanego, psując stosunki między naszymi państwami. Ale pan każe, sługa wykonuje bez szemrania.

Maciej Wydrych

Komentarze obsługiwane przez CComment

Niepodległość nie dlatego mamy, że ktoś powiedział głośno, iż jej chce, jeno dlatego że byli ludzie zmierzający planowo do jej odzyskania, orientujący się mniej więcej w warunkach do tego niezbędnych i umiejący te warunki dla postawionego sobie celu wykorzystać.
Roman DmowskiRoman Dmowski

Jeden z ojców odzyskanej niepodległości Polski. Założyciel Komitetu Narodowego Polski.

Czytaj więcej

Jędrzej Giertych

Ideolog Obozu Narodowego, dyplomata i dziennikarz. Bliski współpracownik R. Dmowskiego, autor wielu książek i rozpraw historycznych.

Czytaj więcej

Adam Doboszyński

Polityk, pisarz i intelektualista, związany z obozem narodowym. Działacz Obozu Wielkiej Polski.

Czytaj więcej

Deklaracja Ideowa

OWP jest organizacją świadomych sił narodu, mających za zadanie uczynić go zdolnym do silnego ujęcia w swe ręce spraw swoich.

Czytaj więcej