foto1
foto1
foto1
foto1
foto1


Okręg Norweski Obozu Wielkiej Polski (OWP) zorganizował spotkanie z pełnomocnikiem OWP na Ukrainie z kol. Bogdanem Morozem. Kol. Bogdan Moroz jest również prezesem Fundacji Pomocy Polakom na Podolu,Wołyniu, Pokuciu i Bukowinie.  Spotkanie odbyło się 07.09.2013 w Domu Polskim w Oslo.

 

 

Prezes Moroz opowiadał zebranej Polonii głównie o ciężkiej pracy fundacji pomocy Polakom na Ukrainie. Przywiózł ze sobą wiele zdjęć  i materiałów oraz wygłosił wspaniały wykład na temat sytuacji Polaków na okupowanych ziemiach. Fundacja oprócz pomocy materialnej i żywnościowej Polakom na Ukrainie zajmuje się również uprzątaniem starych cmentarzy oraz kościołów na Podolu, Wołyniu, Pokuciu i Bukowinie. Niestety fundacja napotyka wiele problemów na swojej drodze ze strony państwa Polskiego jak i lokalnych władz. Okręg Norweski jak i zebrana Polonia przekazała panu prezesowi zebrane pieniądze na fundację. Natomiast OWP Okręg Norweski za główny cel przyjął sobie comiesięczne wspomaganie finansowe organizacji kol. Moroza. Sam prezes fundacji spotkał się również z prezesem OWP w Norwegi kol. Pawłem Stępniem, jednym z wiceprezesów OWP kol. Sewerynem Boskiem oraz z prezesem Zarządu Głównego OWP kol. Dawidem Berezickim. Zachęcamy Polaków do wspierania finansowo i nie tylko tej fundacji.

Komentarze obsługiwane przez CComment

Jak wyzwolić się od tych stereotypów, które towarzyszą nam niemal od narodzenia, wzmacniane literaturą, historią, powszechnymi resentymentami? Co pozostanie z polskości, gdy odejmiemy od niej cały ten wzniosło-ponuro-śmieszny teatr niespełnionych marzeń i nieuzasadnionych urojeń? Polskość to nienormalność - takie skojarzenie nasuwa mi się z bolesną uporczywością, kiedy tylko dotykam tego niechcianego tematu. Polskość wywołuje u mnie odruch buntu: historia, geografia, pech dziejowy i Bóg wie co jeszcze, wrzuciły na moje barki brzmię, którego nie mam specjalnie ochoty dźwigać... Piękniejsza od Polski jest ucieczka z Polski - tej ziemi konkretnej, przegranej, brudnej i biednej. I dlatego tak często nas ogłupia, zaślepia, prowadzi w krainę mitu. Sama jest mitem.
Donald Tusk miesięcznik ZNAK nr.11-12, 1987r.