foto1
foto1
foto1
foto1
foto1


Z okazji dnia Wszystkich Świętych 2. listopada 2013r. grupa działaczy i sympatyków Obozu Wielkiej Polski Okręgu Norweskiego udała się na cmentarz w Oslo Vestre Gravlund gdzie pochowanych jest 10 polskich lotników (cichociemnych którzy zginęli w katastrofie lotniczej kolo Egersund) i 24 obywateli polskich, którzy zginęli w Norwegii podczas wojny. Aktywiści Obozu Wielkiej Polski w Norwegi zapalili znicze  złożyli kwiaty oraz po krótkiej modlitwie oddali hołd poległym. To nie pierwsza inicjatywa OWP na ziemi norweskiej.

 

 

Na ziemi norweskiej spoczywa wielu Polaków poległych i zmarłych w Norwegii w czasie wojny. Ciała poległych polskich żołnierzy w 1953 r. ekshumowane i przeniesione na trzy cmentarze: Hakvik k. Narviku, Trondheim oraz Vestre Gravlundw Oslo. Ponadto kilka polskich grobów wojennych znajduje się na cmentarzu w Narwiku i dwa polskie groby w Stord k. Bergen. Polacy wcieleni do armii niemieckiej zmarli przed wyzwoleniem zostali pochowani jako niemieccy żołnierze. Ich groby odnaleźć można pomiędzy 11.492 niemieckimi grobami wojennymi na cmentarzach Narwiku, Botten, Trondheim, Bergeni Alfaset k. Oslo.

Komentarze obsługiwane przez CComment

System polityki narodu, który nie może pochodzić ze ślepego naśladownictwa wzorów obcych, stworzonych przez inne narody, w innych żyjące warunkach, musi być dziełem samoistnej twórczo±ci narodu. Należy on wszakże od tych dzieł, które z pracy pokoleń powstają. W tej pracy musi być ciągłość, każde pokolenie musi dopełniać i ulepszać to, co zrobiły pokolenia poprzednie.
Roman Dmowski